POMŮŽETE FILÍPKOVI?

30 května, 2017|Posted in: Obecné

Ostrovce – V Ostrovcích u Černošína žije rodina Směšných. Mají dva syny, devítiletého Filipa a jedenáctiletého Davida. Zdálo by se, že jde o šťastnou rodinu, avšak ačkoliv jejich příjmení je veselé, osud už je smutný a velmi krutý. Filip, ačkoliv se narodil jako zdravé miminko, po zdánlivě jednoduchém zákroku v nemocnici začal trpět těžkou mentální a fyzickou retardací. A čím je starší, tím je pro rodinu větší zátěží ohledně přemisťování se. Rodina by nutně potřebovala speciálně upravený automobil.
„Je to těžké, Filípek se umí pouze přetáčet vleže na bříško. Musí se krmit měkkou nebo rozmixovanou stravou, protože neumí kousat, nesedí, nechodí, nekomunikuje. Je na plenách. Podle lékařské zprávy má hydrocefalus, epilepsii, skoliózu a mnoho dalšího, ani to nejde vše jmenovat. Potřebovali bychom koupit užitkové vozidlo s úpravami, abychom nemuseli Filípka vyndávat ze speciálního vozíku. Auto s těmito úpravami stojí zhruba 900 000,- Kč. Stát nám přes úřad práce přispěje 60 000,- Kč. Odvolávají se na to, že Filípek je ve speciální škole v Plzni a domů si ho bereme na víkendy jen tři krát v měsíci, pokud není nemocen. Brali bychom si ho každý víkend, ale jednou v měsíci máme o víkendu povinnou směnu. Což nikdo nechápe, že musíme také pracovat a věnovat se i druhému synovi. Starší syn David velice trpí už tím, že je brácha nemocen a nemůže si s ním hrát, ale i proto, že se režim rodiny přizpůsobuje Filípkovu zdravotnímu stavu a aktivity, výlety, zájezdy, které ostatní rodiny absolvují se svými dětmi nepřipadají v úvahu,“ říkají se smutkem Eva a Miroslav Směšných.
„Žádali jsme o pomoc různé nadace a organizace. Firma Innogy ČR přislíbila 20 000,- Kč. Malý příspěvek přislíbila nadace Charta 77/ Konto bariéra. Pošlou darovací smlouvu a peníze zašlou přímo prodejci auta. Kladně se nám ozvaly nadace Život dětem, Naše dítě, Agrofert a znovu Charta 77 s příslibem menších příspěvků, ale zatím nemáme žádné další vyjádření a auto bychom už nutně potřebovali. Je těžké převážet Filípka v neupraveném osobním voze,“ zoufají si Směšných.
„Psali jsme i hejtmanovi Josefu Bernardovi. Ozvala se mi paní, která pro něj pracuje, že by mohli přispět 30 000,- Kč.
Přemýšleli jsme, jak poděkovat sponzorům za jejich přispění, snad dát na auto reklamu firmy. Auto nemusíme mít úplně nové, ale i přestavba staršího auta je také velmi nákladná – kolem 200 000,- Kč. Od rodičů jsme dostali v obci Ostrovce chalupu, kde se svými dětmi bydlíme. Podle toho, jak finance dovolí, přestavujeme svépomocí domek na bezbariérový.
Filip je každým dnem delší a těžší, nosit ho do patra je už teď nemožné. Bojíme se, abychom nakonec nezůstali i s dětmi na ulici, kdybychom se kvůli synovi museli zadlužit,“ mají strach z budoucnosti Směšných.
Chcete jim pomoci? Můžete jim zavolat a domluvit se na tel: 724719240 nebo na e-mail: mirasmesny@seznam.cz.
MarS
smes1 smes2 smes3 smes4 smes5