DĚLÁ SI HOTELY PRO HMYZ I PTAČÍ BUDKY

19 července, 2017|Posted in: Obecné

V Černošíně bydlí třiačtyřicetiletá Jiřina Oberdörferová Honomichlová, která miluje práci s přírodninami. A tak je její dům plný kamenů, dřevěných ozdob, budek a domečků.
Studovala polygrafickou školu zabývající se tiskem,  ale časem ji více začala bavit práce s nářadím. A tak její domeček v Černošíně stále získává na kráse.
To máš práci se dřevem tak ráda?
Ano, moc ráda pracuji s přírodním materiálem a jsme na to i vybavená. Sama jsem se vše naučila a dnes už umím udělat cokoliv, třeba i opravit nábytek či vytvořit něco nového.
A jak to k tomu došlo, že jsi to začala dělat? Vždyť jsi se v tom oboru nevyučila?
Nevyučila, ale nějak mě to tak chytilo. Před pár lety jsem tak přemýšlela, jak si zkrášlit  zahradu, jakou tam udělat dekoraci a najednou mě napadl hmyzí hotel. Sehnala jsem si dřevo a nářadí a pomalu to zkusila. A od té doby si pořád domů něco vyrábím.
Jak se dělá takový hmyzí hotel?
Je to docela jednoduché. Z pár prkének si sbijete konstrukci domečku. Před tím si nasbíráte cokoliv v přírodě, šišky, trávu, větvičky, květy bodláků, mechy a podobně. Všechno ale musíte nechat pořádně usušit, aby vám to uvnitř pak neplesnivělo. No, a pak si do těch malých vnitřních chlívečků všechno nějakým způsobem nastrkáte, nazdobíte.
 K čemu takový domeček slouží?
No, jak říká název, je to domeček pro hmyz. Když se jej pověsíte třeba na strom, tak za pár dnů se vám tam začnou zabydlovat broučci a další malí návštěvníci. Pak, když si u takového domečku sednete a jste potichu, můžete slyšet, jak v něm domácí bzučí. Je to uklidňující. A hlavně na zimu je to velká pomoc pro tyhle malé tvorečky.
Na zahradě vidím i spoustu dalších dřevěných skvostů?
No, jak jsem se naučila s nářadím, tak pořád něco zkouším. Ptačí budky, krmítka, různé dekorace. Dárečky pro kamarády a příbuzné. Předělám si třeba i rozbitý nábytek, dveře a podobně. Pro mě je to opravdu relax, v klidu takto zaměstnat ruce a mysl.
Když tak vidím zahradu, to bude asi další koníček?
Ano, květiny, výsadba, vlastní návrh architektury zahrady, taky úžasný odpočinek, byť plno práce. Mám tu i kupu pomocníků, naši kočičáci mě neustále kontrolují.
MarS
IMG_0870 IMG_0874 IMG_0885 IMG_0891 IMG_0892