HORNÍCI BYLI V MRAZIVÉM PEZINKU

Prosinec 7, 2017|Posted in: Obecné

V sobotu 2.12.2017 se členové hornického spolku ze Stříbra zúčastnili hornického šachtágu v západoslovenském zasněženém Pezinku na pozvání místního hornického spolku při  – 4 C mrazu.  Šachtág byl zahájen v brzkém odpoledni uvedením funkcionářů do funkcí, „slavným a vysokým prezidiem byl navržen slavný semestr Dušan Vilím“. Šachtágu se zúčastnilo 160 pozvaných hostů ze Stříbra, Karviné, Stonavy, hornické spolky ze Slovenska a horničtí zástupci z Polského Rybnika. Za město Pezinok byl přítomen primátor Zorga. Atmosféra perfektní, členové místního Malokarpatského spolku se snažili, aby hosté se cítili dobře. V rámci šachtágu se pořádali různé soutěže, pivní souboj, kde bohužel náš zástupce J.Špaček skončil na třetím místě, ale následně si to vynahradil v soutěži přemisťování vody koštéřem, kde s kolegyní vyhrál, v soutěži pojídání obrovského zákusku naše tablice opět zvítězila. V dalším dění při zatloukání hřebů, se naše členka A.Neubergerová opět předvedla v dobrém světle, ale bohužel její kolega z tablice to neustál a skončili až třetí. Zpívalo se, pilo se, tak jak při správném šachtágu to má vypadat. Došlo i na poděkování a to formou vyznamenání. Ministr hospodářství Slovenska vyznamenal 3 horníky. Malokarpatský spolek rovněž vyznamenal několik svých členů za dlouhodobé výsledky. Přidal se i náš spolek ze Stříbra, který předal hornické vyznamenání pro ženy paní B. Feketové za udržování hornických tradic, předsedovi spolku předal zástupce našeho spolku K.Neuberger štufenverk zhotovený ze stříbrských minerálů a hornickou perníkovou chaloupku v zimním čase, což se do prostředí krásně hodilo. Horníci ze Pezinka nás seznámili se svojí novou hornickou hymnou, kterou si připravují pro rok 2018, kdy se zde bude konat již 11. setkání slovenských hornických spolků a cechů. Závěrem vyzněl nádherný projev předsedy spolku Štefana Grance při vzpomínce na kamarády, kteří již mezi námi nejsou za doprovodu a v podtextu s krásnou hudbou. Rozcházeli jsme se v nočních hodinách do mrazivého venkovního počasí s příslibem za rok nashledanou.

K.Neuberger

Zdař Bůh

 

IMG_6348 IMG_6353 IMG_6356 IMG_6357 IMG_6374 IMG_6385 OO