OD DOBY BRONZOVÉ AŽ K NOVOVĚKU

Listopad 4, 2020|Posted in: Obecné

O několik desítek úžasných historických kousků bude příští rok bohatší muzeum v Černošíně. To, ačkoliv je nyní veřejnosti zavřené, má v nabídce novou expozici. Jde o různé nálezy z okolí, které při svém toulání nasbíral v lese, na poli či kolem rozvalin starých budov Jaromír Lajbl z Černošín, kterému je 68 let.
Do putovní výstavy přivezl stovku jedinečných artefaktů.
.
Co vše jste do muzea přivezl?
Nejde vše vyjmenovat, ale je toho hodně, myslím si, že některé nálezy mají i zajímavou historickou hodnotu. V muzeu mimo jiné tedy uvidíte třeba sekeru z doby železné, šipku kuše, středověké podkovy, jsou tam i různé přezky, knoflíky, mince, je toho opravdu hodně. V podstatě jsou to věci od doby bronzové až po novověk.
Doufám, že to lidé budou moci brzy vidět.
.
Jak jste k tomu přišel, že jste je začal sbírat?
Tak, já se rád toulám kolem a často jsem něco nacházel, víčka, obaly a tak. Už jako dítě jsem pořád po něčem koukal, hledal jsem v opuštěných domech, nosil jsem si domů třeba staré dopisy, mince, já byl takové dítě sběratel, ale tehdy jsem ještě ty hodnoty věcí neznal, jen mě to bavilo, bylo to pro mě zajímavé. Když mě prostě něco zaujalo, tak jsem to vzal do kapsy.  Ale opravdu sbírat jsem začal někdy před dvěma lety. To jsem našel úlomek měděné hřivny z doby bronzové. Konzultoval jsem to v jedné skupině, co to asi je, tam jsou i archeologové. A tak mě ten nález pak nadchnul, že jsem našel něco tak starého a už jsem začal hledat více a cíleně v místech, kde jsem něco tušil.
.
Ta skupina je vysloveně pro sběratele?
Jsou tam takoví lovci historie a znají to. Když něco najdu a nevím, jak to pojmenovat nebo zařadit, pošlu tam detailní fotografie a ti, co tomu rozumí mi to určí, tedy pojmenují i datují. Ostatně to pak lze ještě porovnat s dalšími nálezy na internetu, i přímo od archeologů. Je úžasné, jak to funguje a hodně se tam dozvíte i naučíte.
.
Lásku k historii jste dokázal využít i při výběru povolání, nebo jste  měl úplně jinou profesi?
Já jsem vyučený lakýrník, dělal jsem u zemědělských staveb, na různých stavbách, nebo také v mlékárně. Původem jsem z Olbramova, ale v Černošíně žiji už od roku 1988.
.
Máte i jiné koníčky?
Tak rád pracuji na zahrádce, mám tam hodně zeleniny, mám rád stromy a samozřejmě takové to toulání se přírodou.
.
Výstava je zatím pořád zavřená, ještě ji nikdo neviděl, měla by končit teď v listopadu. Bude tedy prodloužena, nebo jak to bude pokračovat?
Domluvili jsme se takto, že v této době je výstava natočená na krátké video, které je na sociálních sítích facebooku a webových stránkách: muzeumcernosin.cz. Tam je hodně z výstavy vidět. Pokud výstava skončí, přesto už trvale zůstane v černošínském muzeu, jen bude přemístěna z putovní místnosti do stálé expozice, to by se mělo stát po novém roce. Takže návštěvníci mají stálou možnost tyto nálezy vidět. V dalším roce je plánována i beseda.
.
MarS
.
Video-prohlídka výstavy ZDE:
.
.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA