ČÁP KRYŠTOF Z TACHOVSKA JE V SENEGALU!

2 února, 2021|Posted in: Obecné

Záchranná stanice živočichů v Plzni – Dobrovolný ekologický spolek – ochrana ptactva, hlásí zajímavé zprávy o cestujícím Kryštofovi. Řeč je o čápu bílém s batůžkem, který byl vypuštěn 31. července 2020 u Chocenic na jižním Plzeňsku. Jak se čáp dostal do stanice , popisuje Karel Makoň. „V tu dobu to byly tři roky, co jsme ho jako nevzletné mládě s Milošem Paiskerem kroužkovali na hnízdě v Brodu nad Tichou na Tachovsku na našem betonovém sloupu s umělou hnízdní podložkou na zahradě u manželů Bernasových, kteří hnízdění a hnízdo čápů v Brodu zachránili.Tenkrát  ještě nikdo z nás netušil, že se s tímto mrňousem setkáme tři roky poté  s Radkem Zemanem v oplocení radiokomunikačního vysílače u Města Touškova. Noční pád z vysílače na malý oplocený pozemek zarostlý vysokou trávou se bohužel pro čápa neobešel bez modřin a poranění, a tak Kryštof strávil v naší Záchranné stanici živočichů Plzeň necelé dva týdny, než mohl být zase vypuštěn a vrácen zpět do volné přírody,“ popisuje příchod čápa Kryštofa do záchranné stanice v Plzni Karel Makoň.

.
Když už byl čáp zdravý a měl být vypuštěn, rozhodli se ve spolku jeho cestu monitorovat. „Samozřejmě jsme potřebovali vědět, jak se bude čáp po léčbě chovat, a tak jsme se rozhodli po zkušenostech z předešlých let i jemu dát na záda batůžek, tedy malou satelitní vysílačku.Od té doby Bohumil Mášek sleduje dvakrát za den na monitoru svého počítače téměř každý jeho krok, přelet i pohyb. Kryštof je tři roky starý čáp, což je mezi čápy už mazák. V reálu to znamená, že byl v Africe minimálně už tři zimy, tato letošní je jeho čtvrtá. U čápů bílých jsou tři roky zároveň i věkem dospívání ve znamení hledání partnera a v následném roce i hnízda a hnízdění. To by podle všeho mohlo proběhnout tento rok (2021) právě u nás v ČR a ideálně i v západních Čechách. To je však ještě hodně daleko a poměrně i hodně nejisté, jelikož v současné době je Kryštof vzdušnou čarou přes 5.500 km od svého domova. Navíc i v Africe na naše čápy číhá mnoho nebezpečí a to už nemluvím o cestě zpět. Momentálně si však Kryštof zatím ještě užívá sluníčka v Senegalu v okolí města Touba v regionu Diourbel a podle Bohouše navštěvoval přítok řeky Gambia Ríver u hranice Senegal- Gambie a střídavě se vracel do Touba. Tam se zdržuje na místních skládkách a okolí, kde je v této době dost kobylek, sarančat a nepohrdne ani termity,“ popisuje život Kryštofa v dalekých zemích Karel Makoň.

.
Takže, můžeme Kryštofovi jeho výlety tiše závidět  a vy máte možnost se prostřednictvím přiložené mapy podívat, kde zrovna náš čáp pobývá.

.

MarS
Foto:  Záchranná stanice živočichů v Plzni – Dobrovolný ekologický spolek – ochrana ptactva
.