Setkání husitských měst

26 června, 2023|Posted in: Články, Obecné, Stříbro

Ve dnech 23. – 25. června bylo Město Stříbro pozváno do německého Naumburgu k připomenutí si husitských událostí ze začátku 15. století. Za česká města zde byli Písek, Tábor, Bärnau, Borovany, Domažlice, Sedlčany, Tachov na naše město Stříbro. Vedení města požádalo Bratrstvo sv. Barbory, aby naše město na této události zastupovalo. Poslední setkání husitských měst se konalo ve švýcarské Kostnici v roce 2016, poté zasáhl covid. V pátečním podvečeru jsme byli pozváni na slavnostní společenský večer spojený s večeří. Součástí večera bylo představení všech delegací. Za naše město se akce zúčastnil místostarosta města K. Lukeš. V pátečním odpoledni zasedalo představenstvo Společenství husitských měst. Zvolilo si nové vedení na další období. Bohužel celý pátek propršelo a samozřejmě to mělo vliv na program, který byl narychlo přemístěn do místní haly. V sobotu se, ale počasí obrátilo a od rána bylo až nepříjemně teplé počasí, které gradovalo při samotném průvodu městem. Od rána probíhaly různé společenské akce a vystoupení jednotlivých husitských měst se svým programem (folklórní tance, historický šerm, vystoupení s prapory a bubny, Noc na Karlštejně a jiné). U městských hradeb byl zřízen husitský tábor.  Vrcholem naumburských třešňových slavností byl historický průvod městem. Už jsem viděl leccos, ale aby v průvodu bylo cca 2 500 účastníků, to ještě ne. Průvod obešel celé městské historické centrum a trval skoro 2 hodiny. V úmorném počasí naštěstí organizátoři nezapomněli na občerstvovací stanice, jinak by asi někteří do cíle nedošli. Celou trasu průvodu lemovalo ohromné množství lidí. Jednotlivá města a spolky byly celkem na třech místech prezentovány. Za 4 roky si město připomene 1 000 let od svého vzniku, chystají se velké oslavy. Doporučujeme vám návštěvu tohoto města, stojí to za to (historické centrum s radnicí a měšťanskými domy, katedrála, dómy, kostely, městské opevnění a hlavně spousta zahrádek a kaváren).

Karel Neuberger

Bratrstvo sv. Barbory

Zdař Bůh

.