V DOKUMENTU O VOLFŠTEJNĚ VYSTUPUJÍ SKŘÍTCI I STAROSTA MĚSTA
18 října, 2016|Posted in: Obecné
1 534x přečteno
Zříceninu hradu Volfštejn si vybrali filmaři natáčející dokumenty o téměř zaniklých hradech. Svůj cyklus nazvali Zříceniny neprávem opomíjené a filmový dokument o Volfštejně je již pátým počinem autorské a zároveň moderátorské dvojice Libor Marek – Josef Babka.
Jako velice zajímavou berou dokumentaristé první písemnou zmínku, která sahá do roku 1316, tedy roku, kdy se narodil slavný český král a římský císař Karel IV. „Majitel ´vlčího hradu´ Ctibor byl v této době zavražděn vladyky z nedalekého okolí a za svůj čin se hříšníci mohli vykoupit částkou 600 hřiven stříbra, což bylo 33 600 pražských grošů. Žádná poprava se nekonala, ale viníci museli složit 134 kg stříbra,“ uvedl Libor Marek s tím, že k natáčení Volfštejna iniciovala Martina Sihelská a především starosta Černošína Miroslav Plincelner. Oba dva se v loňském roce zúčastnili premiéry filmu Švamberk neboli Krasíkov, která se odehrála v kostele Svaté Máří Magdalény. „Myslím, že se jim naše počínání líbilo a tak slovo dalo slovo. Na mém stole vznikl scénář a v nebeských výškách jsme objednali slunečné počasí,“ dodal Marek.
Stejně jako na Skále i zde ožije postava Jana Žižky z Trocnova. „Hradní pán Vilém jej pozve na křtiny a vznikne zajímavá zápletka. Druhá pověst bude vyprávět o bratrancích Jindřichovi a Robertovi, kterým se zalíbí mladá dívka jménem Johanka. Starší Jindřich si ji vezme za ženu, což nelibě nese Robert. Bohužel Johanka zemře při dobývání a Jindřich raději utíká do Bavorska. Pověst číslo tři nese název Strom spravedlnosti a divákům přiblíží příběh řemeslnického učně, jenž byl odsouzen za vraždu, kterou prý nikdy nespáchal. Tady bych rád doplnil, že skoro stejné pověsti mají v Tachově a také na Krasíkově. Poslední lidové vyprávění se jmenuje Ohniví mužíčkové a snaží se vysvětlit, proč je hradní věž nahoře užší a dole širší,“ popsal část dokumentu věnujícího se i pověstem.
Kromě moderátorů se dokumentu věnuje i kameraman Martin Horejš. Do natáčení se opět zapojili členové šermdivadla Clatonia z Klatov. „Po loňské spolupráci na Skále jsme si dali sraz na Volfštejně a vznikly velice zajímavé záběry. Nebojím se vyslovit unikátní. Vedoucí Petr Kepka ztvárnil ohnivého mužíčka po svém a místo po věži se klouzal po zadku. V jedné ruce držel láhev s lampovým olejem a ve druhé pochodeň. Při sjíždění plival oheň a náhodní návštěvníci si mysleli, že na hradě v devět hodin večer straší. Díky patří Láďovi, Hynkovi, Danovi, Markovi, Petře a všem, kteří obětovali slunečný víkend a pomohli nám při natáčení. Speciální poděkování patří starostovi Černošína Miroslavu Plincelnerovi, jenž splnil, co slíbil a proto jsme jej angažovali do role hradního pána Jana z Volfštejna. Ve filmu se objeví se svým koněm a musím uznat, že se jedná o jednu z nejlepších scén, kterou jsme za roky natáčení dělali.“
Filmaři chystají premiéru v polovině příštího roku. „Předpokládám, že v polovině června bude hotovo a místo je jasné. Černošín. A to hned z několika důvodů. Za prvé Volfštejn je dominantou městečka, za druhé vyhledává jej naše krevní skupina a za třetí jsme zde našli podporu, což je při naší práci to nejdůležitější,“ dodal autor dokumentů a scénárista Marek.