KASÁRNY OBÝVAJÍ VZÁCNÍ ŽIVOČICHOVÉ
15 května, 2015|Posted in: Obecné, Příroda
2 532x přečteno
Bývalý vojenský prostor ve Stříbře využívají milovníci velkých aut a dokonce tím „pomáhají“ přírodě.
VÝSLEDEK NAPLÁNOVANÉ akce. Vzácný čolek v jedné z mnoha kolejí po terénních vozech zaplněných vodou. Autor: M. Malkus, AOPK ČR
O tom, že jízdy terénních velkých vozů v přírodě prospívají živočichům i rostlinám, by se dalo pochybovat. Obecně se má totiž za to, že těžké terénní vozy spíše přírodě škodí. Ukazuje se však už delší dobu, že právě stopy po terénním voze může v přírodě následně využít řada živočichů, a to i vzácných. Vše má ale jednu velikou podmínku: aktivita offroadů musí být precizně naplánována. Jak uvádí zoolog Martin Jiran z Regionálního pracoviště Správa CHKO Český les: „Díky správně naplánovaným pojezdům offroadových vozidel v bývalém vojenském výcvikovém prostoru u města Stříbra sklízí ochrana přírody první ovoce.“
Zajímavá místa
s druhovou rozmanitostíVojenské prostory byly pro přírodu vždy zajímavým místem. Přestože se může zdát, že činnost armády přírodě spíše škodí, většinou je opak pravdou. Cvičné jízdy těžké techniky s doprovodem střel a výbušnin vytvářely velmi rozmanitý charakter území. Střídaly se tak plochy lesů a keřů s bezlesím. Travnaté plochy se pod pásy tanků měnily v odhalenou zem. Po výbuchu munice vznikaly jámy, které mnohdy dokázaly zadržet dešťovou vodu. Bohužel díky opuštění těchtoprostorů armádou dochází na většině těchto míst k postupnému zarůstání lesem. Pro udržení biologické rozmanitosti a pestrosti se tak v dnešní době přistupuje k alternativám tohoto cíleného narušování celého území. Jedním z nich jsou právě i správně naplánované závody či tréninky offroadových vozidel.
Mgr. Martin Jiran, AOPK ČR, Regionální pracoviště Správa CHKO Český les
Zmíněnou lokalitu v minulosti využívalo vojsko. „V té době byla druhově bohatší. Poté, co ji vojsko opustilo ještě tak pět let si rozmanitost uchovávala. Pak ale začala zarůstat do podoby lesa,“ popisuje zoolog s tím, že například invazivní druhy vytlačují ty slabší a to se projeví na menší pestrosti daného území. Odborníci ale vzápětí varují před laickým a libovolným vjezdem s terénními auty do přírody. Taková akce se musí naplánovat. „Hned z více hledisek. Musí se vytipovat místo a vhodný čas a k věci přistupovat citlivě. V případě Stříbra to byla i otázka několika organizací, které se na akci podílely,“ dále podotýká Jiran. Vojenský prostor ve Stříbře se tedy stal cílem ochránců přírody, kteří chtějí napomoci při utváření jeho rozmanitosti a podporovat obojživelníky jako kuňku obecnou a čolka velkého.
Přistoupili k: „Cílenému narušování tohoto zarůstajícího území pomocí pil, bagrů a offroadových vozů suplujících dřívější činnost armádní těžké techniky. Postupně tak opět vzniká pestrá mozaika různých typů prostředí hostící mnoho vzácných druhů organismů,“ upřesňuje zoolog Jiran a pokračuje v popisu situace: „V druhé polovině loňského roku a začátkem letošního se podařilo vytvořit několik tůní, vyřezat několik ploch náletových dřevin, díky čemuž dochází k prosvětlení celé lokality. Také se díky správně a vhodně naplánovaným pojezdům offroadových aut podařilo na mnoha místech strhnout drn, který může hostit vzácné druhy rostlin specifických pro toto narušované prostředí a na ně vázané živočichy, z hmyzu například motýly. Z vyjetých kolejí, díky zhutnění země, vzniklo mnoho vhodných vodních tůní výborných pro rozmnožování cílených druhů obojživelníků.“
Pro ochránce přírody a nejen pro ně bylo odměnou pozorování silně ohroženého čolka velkého v jedné vzniklé tůni při kontrole prováděného opatření. „Je vidět, že vhodně a správně naplánovaný management přináší kladné výsledky a to i v podobě novodobé zábavy offroadových závodů,“ dodává Jiran.
Právě do těchto míst, do bývalého vojenského prostoru ve Stříbře se může vypravit i veřejnost. V létě 15. srpna od 9 hodin tam pořádá jednu ze svých akcí CHKO Český les Přimda.