ZÁCHLUMSKÝ KOSTEL UVIDÍTE O POUTI

14 března, 2019|Posted in: Obecné

Kostel Narození Panny Marie v Záchlumí chátrá. Na opravy dominanty obce nejsou peníze. Kostel patří církvi, ale i kdyby se dostal do majetku obce, nebylo by v silách radních do kostela investovat. Starostka Šárka Trávníčková si neví rady. „Zrovna já bych moc stála o to, aby se kostel stal pýchou obce. Původně jsem měla vizi, že bychom kostel od církve dostali do vlastnictví. Ale nakonec jsme se zastupiteli usoudili, že by to ničemu nepomohlo. protože, i kdyby byl kostel náš, tak zřejmě nikdy nenajdeme dotaci, která by pokryla všechny opravy. V podstatě jde o to, že i kdyby byla dotace třeba 70%, tak obec nemá kde vzít dalších třicet. Navíc teď nutně potřebujeme čističku odpadních vod, což je pro nás důležitější,“ uvedla Šárka Trávníčková.
Aby však aspoň lidé trochu poznali, plánuje starostka obnovení obecní poutě.  „Představovala bych si to v historickém duchu, tedy staročeský jarmark, hudba a otevřeli bychom kostel. Lidé by se pak mohli dovnitř podívat. Někteří tady vůbec netuší, jak kostel uvnitř vypadá,“ plánuje Trávníčková.
Kronikář Petr Trávníček připomněl i zajímavou legendu, podle které na místě, kde kostel stojí, bývala jen planina divokých růží. „Lidé v růžovém křoví našli obraz Panny Marie. Mysleli si, že jej někdo ukradl v nedalekém kostele v Horních Kozolupech. A tak jej tam odnesli. A jaké bylo jejich překvapení, když jej druhý den opět našli v růžích v Záchlumí. Opět ho vzali a odnesli do Horních Kozolup. A to se ještě několikrát opakovalo. A tak si říkali, že je to asi znamení. A tak zde ve 14. století postavili kostel a pojmenovali ho Narození panny Marie,“ vyprávěl záchlumský kronikář.
.