Ze života bezdružické lokálky v černošínském muzeu

11 února, 2022|Posted in: Města, Obecné, Tip na výlet

V černošínském muzeu se konala přednáška, kterou vedl strojvůdce Jiří Bízek. Ten nainstaloval do muzea výstavu pod názvem Ze života bezdružické lokálky a výstavu zahájil besedou, kde se promítaly i krátké dokumenty z trati Pňovany až Bezdružice. Co všechno do muzeu přivezl, to představoval i divákům. “ Mám tu  například jízdenky z pevného kartonu, čepici výpravčího, je tu velká lampa, také i lopata s uhlím, protože do parních lokomotiv se muselo přikládat, aby vznikala pára a vlak se rozjel, ale já tohle už nezažil,“ smál se Jiří Bízek, když zapózoval s lopatou.
.
Jiří Bízek jezdi na lokálce už 44. rokem. „Byl to takový můj dětský sen, ten se splnil a nakonec mě to vlastně pořád drží, pořád mě to baví. A co všechno jsme s kolegy zažili, to by bylo na knihu, i když tedy mám pocit, že řada historek je dnes nepublikovatelná, jednak jde o košilaté příběhy, ale i o takové, kdy jsme si mezi sebou dělali různé lumpárničky,“ vzpomíná Bízek.
.
Výstava v černošínském muzeu má co nabídnout, přemístila se tam totiž část Železničního muzea v Bezdružicích. „Rozdělil jsem to pěkně tématicky, takže jedna vitrína připomíná věci od pochůzkářů, další pak od traťováků či dispečerů, o kousek vedle je vitrina, kde jsou věci z osobní pokladny, máme tam i, vzorníky jízdenek, jízdní řády či předpisy. Uvidíte i ovládací prvky z motorového vozu M131 ještě z kopřivnické Tatry, pak se dělaly ve Studénce,“ dodal Bízek.
.
Na besedě byla i Jana Marušková z Tachova. „Bylo to milé posezení, zaujalo mě vyprávění o tom, jak se točil most v Pňovanech, jak vypadaly původní zastávky a jak jsou teď opravené. Pan Bízek je opravdu výborný vypravěč,“ uvedla Marušková.
.
Výstava Ze života bezdružické lokálky bude v černošínském muzeu k vidění až do konce března.
.
Reportáž na stanic Český rozhlas Plzeň si můžete poslechnout ZDE:  Jiří Bízek o výstavě s ČRo.
.
Malé video z bezdružického muzea: Železniční muzeum Bezdružice
.
MarSi
.