Nesbírejte, prosím, mláďata zajíců!

25 března, 2022|Posted in: Články, Obecné

Když jsem zhruba před dvěma roky psal první tiskové zprávy o covidu a všech těch protiepidemických opatřeních, které zasahovaly do naší činnosti a ochrany přírody jako celku, ani zdaleka jsem netušil, že za dva roky by mohlo přijít ještě něco horšího!

Je asi i normální, že z psychologického hlediska mi dnes všechny ty komplikace v podobě náhubků (roušek), krkolomného fungování obchodů, služeb a úřadů, včetně všech těch děsivých čísel nakažených a mrtvých, přijdou ve srovnání s tím, co se děje teď, jako naprosto banální. Úplně stejně jako naše dvě předešlé sezóny, které byly náročné už jenom tím, že se ven do přírody a na sociální sítě vydali i lidé, kteří o přírodě a jejím fungování nevědí vůbec nic.

Máme před sebou další sezónu (2022), která se už naplno rozjíždí prvními mláďaty a už dnes je z každého druhého telefonátu i případu patrné, že to bohužel bude ještě mnohem náročnější, než to bylo dosud!

Lidé jsou unavení, doslova deptaní každodenní porcí těch naprosto nejhorších zpráv, které si kdy kdo z nás ještě před několika týdny vůbec dovedl představit. Z proticovidových opatření a ekonomických propadů rovnou do války na Ukrajině a ať chcete či nechcete a máte na to jakýkoliv názor, tak se Vás to stejně dotýká a nemáte šanci se z toho vymanit.

Ruku na srdce, kdo z nás není nervózní  z té …….. infantilní party bolševiků nad hrobem, kteří si ještě než je zubatá klepne přes prsty, potřebují dokázat, jací to jsou velikáni?!

Navíc cílová páska opět v nedohlednu a to, co napáchají na psychice, ekonomice, společnosti i jednotlivcích napříč planetou, si dnes asi jen stěží dovedeme představit. To už nemluvím o další obrovské zátěži ekosystému a už dnes narušené ekologické stabilitě a vyčerpanosti planety!

Jestliže jsem před dvěma roky psal, že je těžké se NEZBLÁZNIT, tak teď je navíc těžké i cokoliv DĚLAT a UDĚLAT, i když musíte a stokrát byste chtěli!

Věřte, že bych hrozně rád napsal něco pozitivního, ale bohužel nemám co.

Po třiceti letech, co se s týmem DES OP a Záchranné stanice živočichů Plzeň snažíme i díky Vám věci řešit, posouvat a fungovat hlavně v zájmu ochrany přírody, jsme v důsledku toho všeho, co se děje, zase skočili minimálně o 30 let zpět a mám pocit, že jsme na úplném začátku! Akorát, že už mi není dvacet a tenkrát ta společenská nálada a doba zejména po revoluci byla výrazně veselejší, jiná a mnohem lépe čitelná!

Nesbírejte, prosím, mláďata zajíců! Děkujeme!

Letošní suchá zima bez srážek, plískanic a vodou nacucané půdy evidentně víc než kdykoliv jindy vyhovuje zejména mláďatům zajíců polních.

Dříve lovný druh, který hojně obýval zejména zemědělskou krajinu, následně chemizací, mechanizací a socialistickým hospodařením druh vyhubený a dnes alespoň na západě Čech a v Plzni výhradně druh městský.

Prostě úplně všude, na školním či dětském hřišti, před panelákem v plazivé túji, na trávníku, parkovišti, v pásu ostříhaného křovíčka u chodníku či silnice, na zahradě, na staveništi či neudržované proluce mezi domy. V historickém jádru sadového okruhu, na kruháči u Makra, sídlišti na náplavce u řeky!
Všude, všude, všude jsou teď malá i odrostlá mláďata zajíců polních!

A jelikož je opravdu sucho a ještě navíc probíhá údržba zeleně a nikde ještě nic neroste, tak jsou mladí zajíci na přehledných plochách poměrně hodně vidět a snadno dohledatelní!

Jsou opravdu úplně všude a natáhli se do měst hlavně proto, že i přes veškeré ty lidi, psy a auta je to pro ně prostředí mnohem bezpečnější! Žijí tu s námi už několik desítek let, a tak je prosím nesbírejte, „nezachraňujte“ a nikam z lokality neodnášejte!

Každý večer změna stanovištěkaždý večer jedno krmení a jeden kontakt s matkou a pak zase se schovat, tak aby vás nikdo nenašel a hlavně podle pachu nevyčmuchal! To jsou základní pravidla pro přežití mláďat, a tak žádná matka u nich přes den není a navštěvuje je, jen večer kdy je klid a bezpečno. Proto najdete-li venku malého zajíce, a to třeba i jeden den starého, nechte ho na lokalitě a nikam ho neodnášejte! Jediné co pro něj můžete udělat je to, že pokud ho najdete na chodníku, silnici či v místě kde je vidět, tak ho opatrně odchyťte a přesuňte o 10-20 m vedle do nejbližšího křoví či úkrytu tak, aby byl na bezpečnějším místě a maminka ho večer zase našla. Samozřejmě čím méně na něm zanecháte svého pachu tím lépe, ale v přepachovaném městě ani to, že se ho dotknete, není žádný problém.

Na závěr.
Chápu a rozumím tomu, že hodně lidí zejména dnes chce pomáhat a zachraňovat, ale v tomto případě má dobrý úmysl pro malé zajíce fatální následky a zcela opačný efekt. Odchovat mládě zajíce v zajetí s ohledem na jeho složité potravní potřeby tak, aby se plnohodnotně vrátil zpět do volné přírody, je téměř nemožné. Většinou se dva tři týdny doma intenzivně o mládě staráte a následně Vám uhyne! Takže záchrana tím, že ho necháte tam, kde je, anebo vrátíte na lokalitu, kde ho bude večer hledat maminka, je podstatně efektivnější než cokoliv jiného. Ve městě to pak platí dvojnásob, jelikož jsme se o tom už mnohokrát přesvědčili.

Děkujeme, že nás čtete, vnímáte a šíříte dál.  Věřme, že bude líp a budeme se všichni moci co nejdříve vrátit k běžnému způsobu života, bez pocitu bezmoci, marnosti, strachu a úzkosti.

Karel Makoň
Dobrovolný ekologický spolek – ochrana ptactva
Záchranná stanice živočichů Plzeň

 

Ilustrační foto B. Mášek.

.