Výstava Rybeckých nadchla, přijeli lidé ze širokého okolí

14 ledna, 2023|Posted in: Články, Obecné, Ostatní

Nová výstava obrazů a soch rodiny Rybeckých můžete vidět do konce února v černošínském muzeu.
Nejstarší Jan Rybecký se narodil 1946 ve ve Strážnici. Je jedním ze zakladatelů Klubu výtvarníků Borska. Jan Rybecký maluje realisticky, nejčastěji přírodu z Tachovska, zejména pak z okolí Malovic. K malbě nejčastěji používá pastel, ale také zkusil i uhel a tužku. Má za sebou řadu výstav. „Učil jsem se malovat pod vedením Františka Trobla v Lidové škole umění v Tachově. Mým velkým vzorem a také konzultantem je akademik František Hodonský a také akademik Josef Břečka. Těší mě, že i mí synové jdou v mých šlépějích a kromě muzicírování se věnují umění malby a sochání,“ uvedl Jan Rybecký, který vystavuje v Černošíně se svými syny Martinem a Pavlem.
Martin rád pracuje se dřevem, proto na této výstavě uvidíte jeho sochy. „Vidím kousek dřeva, vezmu jej do ruky a už přemýšlím, jak bych ho mohl opracovat. Nikdy nemám přesný cíl, prostě ořezávám, osekávám dlátky a najednou vyjde něco konkrétního, co už jen doladím,“ usmívá se Martin Rybecký.
Nejmladší Pavel Rybecký, se stejně jako otec, věnuje malbě, ovšem abstraktní, kdy rád používá různé jasné barvy. „Hovoří na mě, najednou vím, které barvy chci k sobě poskládat a jakým způsobem,  vím, jak obraz nazvat. Je to samozřejmě něco jiného, než na co jsou lidé zvyklí, ale to jsem prostě já,“ řekl.
Výstavu uvedla místostarostka Černošína Hana Merglová. „Je pro nás ctí, že právě tito umělci vystavují v našem muzeu a podle ohlasů návštěvníků vernisáže se výstava opravdu líbí. Přijeli sem lidé ze širokého okolí, děkuji všem,“ uvedla místostarostka a předala aktérům výstavy dary jako poděkování.
Na vernisáž přišlo téměř pět desítek lidé z mnoha míst, z Přimdy, Plané, Stříbra, Racova, Konstantinových Lázní a další míst. Z Trpíst se přijela podívat Jana Černá. „Já chci moc poděkovat organizátorce akce, nejen za pozvání, ale celkově za celou akci. Vybrala bych si tu, například mě upoutal obraz Šumavy od pana Jana Rybeckého, je to opravdu krásné zpracování. Vybrala bych si i ze soch, krásně vytvořené. A nemohu ani opominout abstrakci pana Pavla, je neuvěřitelné, jak dokáže zkombinovat barvy. Opravdu všem moc umělcům děkuji za krásný zážitek,“ nešetřila chválou Jana Černá.
.
MarSi
.