HORNÍCI VYRAZILI NA SLOVENSKO
29 srpna, 2014|Posted in: Obecné
2 021x přečteno
Koncem tohoto týdne se členové Hornického spolku ze Stříbra zúčastnili 7. slovenského setkání hornických měst a obcí ve zlaté Kremnici.
Byli jsme pozváni na prohlídku nového zlatého dolu v Kremnici, který rozjel svoji činnost před dvěma měsíci. Během setkání jsme si prohlédli celé město, kremnický hrad, hornické muzeum, státní mincovnu a další pamětihodnosti. V rámci exkursí jsme si vybrali prohlídku přehrady a středu Evropy. Všude jsme byli vřele přijati. V sobotním hornickém průvodu byli hornické delegace z celých Čech (Stříbro, Planá, Chodov, Most, Příbram, Stonava, Český Krumlov), z Polska, z Maďarska a samozřejmě všechny domácí banické spolky a cechy. Oslav se zúčastnil dnes již bývalý slovenský prezident Gašparovič a ministr hospodářství. Akce se celá odehrávala v centru města Kremnice. Součástí byl i hornický šachták.
V neděli jsme si museli přivstat, protože jsme byli jako jediná česká delegace pozváni do Španie Doliny (největší ložisko mědi v Evropě), kde se dobývala měď více jak 1 000 let. Slavnost byla uspořádana k 250. výročí Habsburských princů Josefa a Leopolda ve Španiej Dolině. Oba pánové se posléze stali císaři. Následovala prohlídka hornického muzea, průvod do kostela na slavností mši, kterou celebroval trnavský arcibiskup. Poté se celé procesí za zpěvu hornických písní zpěvokolu ze Starých Hor vydalo k ústí „Denní“ štoly dříve „cisarskej štolne“, kde byl k tomuto výročí odhalen pomník. Zde se musím pozastavit nad prací tohoto hornického spolku „ Bratstva Herrengrund“, kterému předsedá MUDr. Andrej Sitár. Člověk, jenž během posledních několika let vybudoval se svými kolegy nejkrásnější hornické muzeum na Slovensku. Jeho odborný výklad o těžbě mědi sahá až do 3 000 let staré minulosti těžby mědi v Horních Uhrách. S ohromným zanícením vás uvede do nejdrobnějších detailů těžby a zpracování včetně následného převozu do Polska, Španělska, Afriky a dalších tenkrát velmi vzdálených zemí. V současnosti spolek má k dispozici natočené dva historické firmy s tímto tématem. Doporučujeme k návštěvě.
Během prodlouženého víkendu jsme stihli mnoho akcí, a s tím souvisejících zážitků. Počasí nám přálo. Máme opět na co vzpomínat.
A už nyní se můžeme těšit na další velkou hornickou parádu. Druhý víkend v září část členů bude zajišťovat Evropský den památek u nás ve Stříbře a další část členů se pojede podívat do německého Marienbergu na celoněmecké hornické setkání po dlouhých pěti letech, kde se má sejít cca 2 500 horníků.
Vážení čtenáři uvědomme si, že těžba nerostných surovin, je potřeba, co lidstvo je živo. Bohužel, bez těžby nerostných surovin nebude dále pokračovat náš současně nastavený životní standart (zlato, stříbro, uhlí, nafta, olovo, zinek, cín, fluorit, baryt, břidlice a mnoho dalších nerostů). To vše, souvisí s nejmodernějšími technologiemi (televize, telefon, DVD, notebok, auta, kola, prostě skoro vše kolem nás, my si to vůbec neuvědomujeme). To vše v současné době nakupujeme v zahraničí. Jednou nás čas z rozhodování o surovinové politice našeho státu stejně dožene.
Zdař Bůh
Karel Neuberger
Foto: archiv p. Neubergera