STŘÍBRSKÝ SLOUP NA NÁMĚSTÍ BY MOHL BÝT OCENĚN

22 května, 2016|Posted in: Obecné

 A o tom, že restaurace sloupu se sochou Panny Marie se opravdu povedla, svědčí i nominace této stavby do třetího ročníku Ceny Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro. „Jsme z toho určitě nadšení. Dokládá to, že oprava, ať už byla jakkoliv složitá, se opravdu povedla,“ řekl s nadšením starosta Stříbra Karel Lukeš.

 

Uznání si restaurátorské práce opravdu zaslouží. A to i vzhledem k tomu, jaké komplikace tento proces provázely. Jak již bývá obvyklé, hlavním problémem byly finance. Oprava stála několikmilionů, které se nejdříve nedařilo sehnat. I přes to ale v roce 2012 město Stříbro jako investor zajistilo na obnovu památkypeníze ve vlastním rozpočtu. Další prostředky se městu podařilo získat z jiných zdrojů a projekt mohl začít. Na řadu jako první přišlo restaurování architektonických prvků sloupu, které prováděl restaurátor Karel Granát.

Současně a v následujících letech na obnově sochařské výzdoby pracoval známý plzeňský restaurátor Jaroslav Šindelář.

Na jaře roku 2013 byly všechny architektonické prvky opraveny, sestaveny a osazeny zpět. Restaurované sochy se na své místo vracely mezi lety 2013 a 2014. V roce 2015 byla na sloup osazena kopie sochy svaté Rozálie, jejíž originál byl deponován v městském muzeu ve Stříbře.

Tím došlo k úspěšnému završení obnovy mariánského sloupu i všech jeho částí. Jak výsledek dopadl, si mohou všichni zájemci prohlédnout již rok na Masarykově náměstí. Provedená obnova pomohla zachovat jednu z dominant památkové zóny Stříbro a významnou památku svého druhu v Plzeňském kraji. „Ano, opravdu se jedná o jednu z dominant náměstí, ale i celého Stříbra. Jsme rádi, že jsme se této nominace dočkali. Dostalo se nám mnoho uznání od návštěvníku i občanů. Ale taková to pochvala přímo od Památkového ústavu? To už je opravdu něco,“ dodal s úsměvem starosta Stříbra.

Autor: Jindřich Sýkora
Zdroj: http://tachovsky.denik.cz/zpravy_region/sloup-ma-sanci-na-oceneni-20160520.html

Foto: Sihelská

IMG_2858 IMG_2869 IMG_2874 IMG_2876