ME V CYKLOKROSU V TÁBOŘE

7 listopadu, 2017|Posted in: Obecné

ME pohledem fanoušků:
Tábor je známý jako historické  město Husitů, ale současná generace ho zná spíše jako město cyklokrosu. Zdejší pořadatelský tým se  opravdu činí a s  cyklokrosovými závody má bohaté zkušenosti. Po několika mistrovstvích světa, závodech světového poháru či TOI TOI Cupu se ve dnech 4-5.11. 2017 pustili do uspořádání Mistrovství Evropy tohoto sportu. A byla to cyklokrosová pochoutka. V sobotu se jely závody třídy Masters ženy a muži, a v neděli se vše rozběhlo již v 9h ráno závodem juniorů. Následovaly závody ženy U23, muži U23, ženy Elite a na závěr to nejlepší – muži Elite. I když kolem trati nebylo  tolik diváků jako při MS, i tak jich přišlo dost na to, aby závodníkům připravili pěkně hlasitou kulisu. Česká republika měla několik  favoritů na zisk cenných kovů a někteří svoji úlohu k radosti fanoušků bezezbytku naplnili:  např. Čechoholanďan Tomáš Kopecký v kategorie junioři dojel na krásném 2. místě a NIkola Nosková  v kategorii U23 ženy vybojovala skvělé 3. místo.

V kategorii Elite ženy i muži byla nadupaná startovka závodnicemi a závodníky ze zahraničí, takže tady šance na medailové umístění trošku klesaly. V katerii U23 diváci doufali v „bednu“ od Adama Ťoupalíka, který na táborské trati vyrostl ve skvělého závodníka. Ač  tento  sympatický klučina před nedávnem prokázal výbornou formu druhým místem při závodě světového poháru v Belgii , na domácí půdě se mu tentokrát bohužel nedařilo a dojel až 11. Vzhledem k jeho kvalitám a mládí není třeba truchlit, Adam nám v budoucnu jistě tento nezdar  nějakou medailí vynahradí. A třeba již brzy, na přelomu ledna a února, kdy se  jede mistrovství světa.
Nejsledovanější kategorie Elite muži dávala po předchozích yýsledcích v sezóně  již dopředu tušit, kdo získá nejcennější medaili. . Hned v  prvním kole nastoupil favorizovaný Mathieu van der Poel a tak jak tomu bývá  i na dalších závodech v zahraničí, závod se stal jeho sólovou exhibicí. Jeho tempu krátce stačil jen další holandský závodník – Lars van der Haar, který nakonec dojel druhý a o třetí místo spurtoval loňský vítěz Ton Aerts. A aby nebylo u Van der Poelů málo radosti, brácha slavnějšího „Matěje“ David dojel na místě 5. Náš v současnosti nejlepší jezdec Michael Boroš se v kategorii Elite muži své úlohy zhostil rovněž skvěle a vybojoval úžasnou 7. příčku, což byl v tak těžkém závodě úžasný výkon. Vyhrát může vždy jen jeden, na bednu se vejdou tři, což ale neznamená, že by diváci nefandili a netěšili se z radosti i dalších našich závodnic či závodníků. Úžasnou atmosféru navíc podporovala skvělá parta bubeníků, jejich bubnování rozehřávalo krev jak v divácích tak závodnících. A protože i počasí ukázalo svou vlídnou tvář a ač teplo rozhodně nebylo, byl to další z řady krásných sportovních zážitků, které jsme zažili.