ZIMNÍ HAVRAN SE TYČÍ JAKO POHÁDKOVÁ VĚŽ Z KŘIŠŤÁLU!

Únor 24, 2018|Posted in: Obecné, Ostatní, Příroda

Na Tachovsku máme několik rozhleden, například přímo v Tachově je to Vysoká, která má necelých 29 metrů výšky. Na dohled se nachází další rozhledna, jmenuje se Havran, leží na stejnojmenném vrchu v lokalitě Českého lesa, kousek za obcí Lesná.
Původně tam místo dnešní kovové stavby byla vojenská hlídková věž z roku 1963. Ta sloužila k radiotechnickému odposlechu vojenských cílů v Německu. Jako stavba zajímavě řešená, původních 46 metrů bylo rozděleno do 25 metrů ocelové konstrukce a nad tou se pak ještě tyčila dřevěná nástavba s anténami. Věž byla malým domovem, skrývala kuchyň i kotelnu, takže hlídající vojáci měli aspoň malé životní minimum a komfort. Celkem k vrcholu bylo 11 pater.
Když přišla 80. léta, byl věž o hodně snížena a to na konečnou výši 26 metrů a horní část věže se zastřešila.
Teoreticky bylo už místo dokonalé, ale v roce 1992 přišly velké změny v armádě a věž byla opuštěna. Postupně se na ní začal podepisovat zub času, věž hodně zchátrala a začalo se uvažovat o demolic.
Ale došlo ke zvratu, a to díky členům občanského sdružení Klub vojenské historie a sportů Tachov. Právě oni byli hybnou součástí opravy věže. Z chátrajícího objektu ponechali jen hlavní nosnou konstrukci, nově vybudovali schodiště a také vyhlídkový ochoz.
Samozřejmě se to neobešlo bez mnoha hodin práce a financí, náklady tak z větší části pokryla dotace z ROP Jihozápad a o zbytek se postaral přímo klub. K prvnímu užívání veřejnosti byla věž přístupná od počátku roku 2014, kdy byla slavnostně představena o Dni Českého lesa – 14.6.2014.

Z rozhledny je úžasný výhled do okolí, samozřejmě, čím jasnější počasí, tím lépe. Mně moc nepřálo, po sněžení zůstala tmavá obloha a výhled v dáli byl mlhavý. I tak to za moji hrůzu z výšek stálo, jednak jsem se tak posunula dál ve své fóbii a navíc mě překvapil krásně zamrzlý horní prostor, bylo to jako na hradě z křišťálu.

Takže, pokud se tam vyškrabete a bude slušné počasí, budete odměněni senzační výhledem. Postupně se můžete otáčet za pohledem na Přimdu, uvidíte věž na kótě Velký Zvon, Kurzovu rozhlednu na vrchu Čerchov.
O kus dále Dyleň (také bývalá pozorovací a odposlouchávací věž). Pohledem se dostanete až na vrcholky Slavkovského lesa, Lesný a Lysinu.
I německá strana má co nabídnout, například je krásně vidět rozhledna Böhmerwaldaussichtsturm, kostel na vrchu Fahrenberg a také hrady Schellenberg a Flossenbürg. Za jasného počasí lze spatřit Alpy.

U rozhledny dole si můžete všimnout i kousku drátěné bariéry, která má připomenout, jak přísně byly hranice odděleny. V podstatě jsou to dvě oddělené drátěné stěny s ostnatým drátem, mezi kterými je mezera něco přes metr. V té pobíhali vycvičení psi, kteří hledali případné narušitele.
O kus dále je pak zázemí záchranné služby Royal Rangers. Ti se pravidelně starají o turisty, kteří z nějakého, většinou zdravotního důvodu, už nemohou dále.

Teď se vám, čtenářům, pokusím trochu popsat přístup k této rozhledně.

Cesta není zrovna jednoduchá a je také pěkně strmá, takže se asi trošku zadýcháte. Za odměnu se projdete nádhernou přírodou  Českého lesa, kde nikdo nebydlí. Ideální je se dostat pod Mlýnský Vrch, odkud se můžete nahoru vydat třemi cestami. Čeká vás zhruba kolem 3 700 metrů štreky.

Lze jít ze strany od Pavlova Studence (ze severu) – to se vydáte kolem hájovny Němeček po červené značce.
Nebo lze jít z obce Lesná přes Starou Knížecí Huť, stejně tak od Rozvadova a do Staré Knížecí Huti.  Tam už je vše značeno.
Můžete jít ale také z německé strany, tak je dokonce nejkratší. Přijedete do obce Silberhütte, odtud se vydáte pěšky na trasu asi 2,5 kilometru přes Křížový kámen po zelené turistické značce.

Zdroj:  Informační tabule, wikipedie

MarS