STROJVŮDCE BAVIL POSLUCHAČE HISTORKAMI Z KOLEJÍ

Leden 26, 2019|Posted in: Obecné

Do černošínského muzea přijel v pátek Jiří Bízek z Bezdružic, který je už více než 40 let strojvůdcem. Vyprávěl o zážitcích ze železnice, kolik a jaké řídil mašinek, jak mohla Černošínem vést železnice a možná, že ještě někdy bude. Přivezl posluchačům také ukázat staré jízdenky, kroniky, rychloměr, plácačku a další zajímavosti.  „Každou mašinku si strojvůdci pojmenují, buď podle vzhledu, barvy, nebo tvaru, ale také i podle zvuku. Třeba Hektor hodně heká, Bardotka má pod sklem tvar prsou, a tak dále. Samozřejmě, o veselé historky ze železnice nebyla nouze, často díky kolegům, ale i cestujícím. Já už od první třídy věděl, že budu strojvůdcem. A dokonce jsem si vytvořil železnici i u nás doma ve sklepě,“ smál se Bízek.
A strojvůdcem chce být také devítiletý Jakub Fürbacher z Konstantinových Lázní, který na besedu přijel s tatínkem Františkem. „Doma mám také už model železnice a čtyři mašinky. Myslím, že mi táta časem ještě nějaké koupí. A já se budu dobře učit, abych mohl být strojvůdcem jako pan Bízek,“ řekl chlapec.
Oba posluchači si besedu užili. „Dozvěděl jsem se o akci od kolegy v práci, tak jsem přijel, už také i kvůli synovi. Jsem spokojen, byla to pěkná beseda, líbilo se nám tu,“ dodal František Fürbacher.
.
.