BĚH PRO PAMĚŤ NÁRODA

18 května, 2019|Posted in: Obecné

V sobotu se konal Běh Pro paměť národa v Plzni, stovka běžců startovala u Šídlovského rybníku. Sportovci si mohli vybrat z několika tras, jak uvedla hlavní organizátorka a ředitelka Markéta Čekanová. „Na běžce čekaly trasy pět a deset kilometrů, nebo také symbolický jeden kilometr či štafeta. Všechny peníze jdou na dobrou věc, natáčíme za ně dokumenty s pamětníky, abychom nezapomněli na osudy politických vězňů, válečných veteránů, obětí holocaustu, prostě všech bojovníků za svobodu. Vyprávění o jejich životech, vzpomínkách. To je hlavní cíl akce,“ vysvětila Markéta Čekanová.
Práci týmu Pro paměť národa oceňuje i jednaosmdesátiletý Ctibor Fojtíček. „Paní Čekanová a její přátelé odvádějí úžasnou práci! Jsou opravdu hodně pilní a výsledky jsou pro budoucnost odkazem. Fandím jim. Sám takové akce rád podporuji a chodím i fotografovat, stejně jako dnes, kdy jsem tu v roli záložního fotografa,“ smál se Fojtíček.
V kategorii dospělých do 35 let na pět kilometrů se rozhodla běžet desetiletá Josefína Velíková z Čížkova u Blovic. „Je to můj první větší závod, jinak spíše soutěžím při školních akcích. Moji rodiče také běhají. Sport mám ráda a myslím, že bych chtěla ještě na nějaké závody jít,“ řekla Josefína, která ještě v době rozhovoru vůbec netušila, že dala dospělým na frak a v této kategorii zvítězila.

Vynikající čas v mužské kategorii nad 35 let na trase deseti kilometrů měl Jan Sedláček z Plzně, běžící za tým TJ Sušice a byl první. „Dal jsem to za necelých 39 minut dle mých hodinek. Byl to skvělý běh, jednak krásná trasa, kterou já i dobře znám, navíc ideální počasí pod mrakem. Pro mě pěkný zážitek. Hodně sportuji, běhám tak čtyřikrát týdně. Teď se připravuji na závod do Klenčí,“ uvedl vítěz desítky nad 35 let Jan Sedláček.

MarS
Foto: Petr Sihelský
.
.
.
.