OPRAVILI SOCHU SVATÉHO FLORIÁNA

25 září, 2020|Posted in: Města, Obecné

 Na kamenný podstavec nedaleko kašny v Černošíně se opět vrátila socha svatého Floriána z roku 1748, která byla zrestaurována v rámci Plánu rozvoje péče o kulturní památky na správním území města, jak uvedla starosta Miroslav Plincelner. “ Tato socha patří ke klenotům města a zasluhuje oprávněnou péči. Jedná se pískovcovou barokní plastiku  v životní velikosti na hranolovém podstavci s volutami. Socha je datována do roku 1748 a zub času se na soše dost podepsal.  Restauroval ji pan Petr Círl,“ vysvětluje Miroslav Plincelner.
Město investovalo do opravy 130 tisíc korun, ale pokusí se získat i nějakou dotaci. „Za tyto peníze došlo k očištění díla, penetraci, a byly také doplněny chybějící modulace. Na čelní stěně býval také nápis, ten byl obnoven a chyběl hrot praporce,“ vyjmenoval opravy sochy starosta.
Opravené sochy si už obyvatelé všimli. „Já jsem rád, že se to opravuje, zvláště památky několik století staré. Florián tu je skoro 300 let. Jen je škoda, že se ta socha trochu ztrácí mezi stromy,“ řekl Pavel Klepsa.
Lucie Grundlochová chodí kolem s kočárkem. „Myslím si, že právě tato socha si renovaci fakt zaslouží, je tady spoustu let a je to vlastně patron hasičů. Pro někoho je možná nenápadná, ale já myslím, že je důležitá jako podpora našich úžasných hasičů,“ řekla mladá maminka.
MarS
.

.

.

.

.

.

.