JE LIBO TURMALÍN NEBO RŮŽENÍN?
9 června, 2021|Posted in: Příroda, PRO ŽENY, Tip na výlet
1 207x přečteno
Bývalé doly už jsou většinou zasypané nebo zatopené, ale i tak dráždí pozornost sběratelů a dobrodruhů. Podobně jako důl ve Smolných Pecích u Nové Role, kde dodnes lidé hledají turmalíny nebo růženíny.
Malebná jezírka v krajině ve Smolných Pecích u Nové role stále lákají k návštěvě. Někdo se jde jen tak podívat ze zvědavosti, a pak jsou tu sběratelé, kteří v okolí zaniklých dolů hledají v hlušině zbytky žádaných minerálů.
Dříve se tu těžil pegmatit
Historii o Smolných Pecích zná geolog Petr Rojík, který některá podobná místa stále monitoruje. „Jezera vznikla uměle. Naši předci tady lámali horninu složenou z křemene a živce, která se nazývá pegmatit. Po rozemletí a roztřídění se z ní získávaly křemen a živec, které se používaly jako přísada při výrobě porcelánu,“ vysvětlil.
Vstup do podzemních jeskyněk je normálním smrtelníkům zakázán, ale s Petrem Rojíkem jsme do nich mohli nahlédnout alespoň prostřednictvím rozhlasového vysílání. „Na stropě podzemní jeskyňky vidíme bílé plochy čistého křemenu a oranžové plochy, to je draselný živec, občas se tam zalesknou šupinky slídy,“ popsal.
Dnes jde o naleziště krásného turmalínu
„Černá zrna obsahují železo a vzácný prvek bor, horníkům se dříve nezamlouval, ale o to víc se líbí dnešním sběratelům, kteří v nich hledají turmalíny,“ uvedl Petr Rojík. Turmalín je minerál, vyhledávaný pro svou nevšední krásu.
Dnes už v místě těžba zanikla, jak vysvětlil geolog: „Pegmatit tvoří čočkovitá tělesa uvnitř žuly. Horníci zřejmě narazili na konec té čočky, a proto ukončili těžbu. Na místě ale zůstala malebná jezírka, která stojí za vidění.
.
Reportáž s Petrem Rojíkem k náslechu ZDE:
.
MarS
.