ČÁPICE SE O ČÁPATA MUSÍ STARAT SAMA

9 července, 2021|Posted in: Obecné

Vzorná matka roku z hnízda v Chotěšově a úžasní lidé pod hnízdem.

Je pátek 11. 6. 2021. Kolem poledne mi telefonuje paní Hana Vránová z Chotěšova, že pod hnízdem na příhradníkovém stožáru na rozpálené plechové střeše místní restaurace (Hospůdky) leží poraněný dospělý čáp. Já jsem však cca 100 km od Plzně, a tak žádám paní Vránovou a pana Jana Pivrnce, který telefonoval hned po paní Vránové, aby mým jménem požádali o součinnost a pomoc i profesionální hasiče HZSPK a dospělého čápa ze střechy sundali. Jak jsme se dohodli, tak se i stalo, a my jsme si dospělého čápa převzali od hasičů v Nýřanech.
Zároveň na lokalitu vyráží kolega Karel Rada s dcerou Lindou, aby od Pivrnců z kuchyně nepřetržitě pět hodin (do 21:30 hod.) sledovali aktuální dění na obsazeném čapím hnízdě. Večer, když jsem je v Chotěšově vyzvedl, bylo už úplně jasné, že poraněný samec pod hnízdem je partner samice, která zůstala na hnízdě se třemi cca 3 týdny starými mláďaty úplně sama.
Naštěstí samice však na samce nečekala a ještě téhož dne se ujala své nové úlohy samoživitelky. Během několika málo hodin mláďatům přinesla dvakrát potravu, jednou vodu a zvládla i hlídat mláďata před jinými čápy. Je to naprosto neuvěřitelné, jak silný „mateřský“ pud se u této samice projevil. Od 11. 6. 2021 do 7. 7. 2021 se vzorně starala o tři čapí mláďata bez samce, aniž bychom museli do průběhu hnízdění jakkoliv zasahovat. Svým chováním tak alespoň pro nás překonala i celoevropsky sledovaného samce Bukáčka na hnízdě v Malých Bukách, kterému s krmením pomáhají místní lidé.
Pravda, naše samice z Chotěšova měla v době ztráty partnera mláďata už minimálně o dva týdny starší, ale zase se o ně stará úplně sama, vzorně a dodnes bez lidské pomoci!
Určitě ji navrhneme na titul „Matka roku“, i když šance na výhru je mizivá, jelikož ji u toho nesledovala žádná webová kamera.

Děkuji i lidem pod hnízdem, zejména za jejich pomoc a přístup.

Bohužel návrat poraněného samce k rodině se nekonal, jelikož na základě kritického zdravotního stavu ho musel veterinární lékař po dvou týdnech ve stanici utratit, ale to nemění nic na tom, že příroda si ve většině případů dokáže poradit i sama, aniž by k tomu potřebovala naše rady a FB.
Hysterie „Osek“ – trvá!   Asi málokdo v letošní sezoně neviděl dvě nejsledovanější hnízda čápů bílých v ČR. Jedním a nejvíce sledovaným i veřejností kladně hodnoceným hnízdem je hnízdo v Malých Bukách u Trutnova, kde  se vdovec „Bukáček“ stará spolu s místními lidmi o tři mláďata.

Druhým neméně sledovaným, zato však hodně kritizovaným čapím hnízdem se bohužel stalo hnízdo na ZŠ v Oseku u Rokycan. Nebudu se vyjadřovat k celé kauze a diskusím na sociálních sítích, jelikož to jsem již udělal ve svém samostatném příspěvku a prohlášení, ale to, co se kolem sledování průběhu hnízdění mimo jiné odehrálo, nelze nazvat jinak než hysterií.

https://www.facebook.com/miroslav.bobek/posts/10215986244367734

Za DES OP jsme prováděli jak kontrolu a kroužkování mláďat na hnízdě, tak všechny další kroky směřující k udržení principu zdravého rozumu a přirozeného vývoje populace zvláště chráněného živočicha. K dnešnímu dni jsou na hnízdě v Oseku celkem tři krásná, živá a prosperující mláďata a pro ty, kteří věci chápou, pomohli nám anebo se nás jen na sociálních sítích zastali, posílám alespoň několik fotografií z dnešní kontroly hnízda.

Karel Makoň
Dobrovolný ekologický spolek – ochrana ptactva
Záchranná stanice živočichů Plzeň

.