Třináctiletý Matěj má rád přírodu, rybaří i točí filmy

1 března, 2022|Posted in: Články, Obecné, Příroda

Matěj Houška je studentem stříbrského gymnázia, je mu třináct let a místo toho, aby zlobil, pošťuchoval spolužačky a dělal další lumpárny, tak raději sedí na břehu s prutem a chytá ryby. A když se mu nechce jen tak sedět, tak sbalí batoh a jde do lesa. Cítí se být zálesákem, v lese pozná veškeré dřeviny i stopy zvířat.

Matěj ví, jak na to. Umí políčit na kapra, pstruha, v jeho úlovcích nechybí ani skoro dvoumetrový sumec. Ryby ho prý táhly odmalička, nemá prý potřebu sedět u počítačových her. První rybu si už nepamatuje, ale zřejmě to byl perlín ostrobřichý. K rybaření Matěje přivedl tatínek.

U rybaření oceňuje klid a pohodu u vody, ale také to vzrušení ze záběru. „Jako rybář bych měl mít radost z co největší ryby, ale já to tak nemám. Pro mě je důležitá vzácnost té ryby, zda se v místě ještě často vyskytuje či ne. A taky jak byl obtížný revír. Dá se ocenit i bojovnost, u nás je prý nejbojovnější parma,“ usmívá se Matěj, který svého sumce ulovil před rokem na šňůru s nosností 100 kg. A vychvaluje i štiku, co by královnu našich vod a zároveň varuje před jejím kousnutím.

Matěj se svým bratrem a rodiči vytvořil filmový TÝM 2010. Společně připravují videa nejen z rybolovu, ale také z toulání po vandrech. Představují různá místa, jejich historii a zajímavosti. Nejvíce jde samozřejmě o přírodu, jak už napovídá i hlavní název Zálesáctví s Matějem.

AUDIO REPORTÁŽ ČESKÝ ROZHLAS PLZEŇ ZDE

.