Daniel Hůlka, Jiří Škorpík, Pavel Plánka pro kostelní zvon

23 dubna, 2022|Posted in: Články, Obecné, Stříbro

Jeden ze tří zvonů ve stříbrském kostele Všech svatých už dlouho nezvoní a na jeho opravu chybí peníze. Jde o velmi starý zvon, který je pět set let starý a nese jméno Čtyř evangelíků, jak uvedl farář Miroslav Martiš, který koncert připravil. „Máme tu tři zvony, dva velké fungují na eletromotory, pak máme jeden malý umíráček. Tento velký z roku 1522 přestal zvonit a na jeho opravu nemáme peníze. Proto jsem si řekl, že nám třeba pomohou dobří lidé a vznikl nápad pozvat stříbrského Pavla Plánku a domluvit s ním tento koncert,“ vysvětli farář Miroslav Martiš.
Pozvání do kostela na benefiční koncert perkusista  Pavel Plánka přijal a přivezl své dva dobré přátele, zpěváka Daniela Hůlku a hudebního skladatele, režiséra a zpěváka Jiřího Škorpíka. „Stříbro znám, samozřejmě hlavně přes Pavla Plánku, zažili jsme tu už moc, moc úžasných věcí, akcí, mejdanů. Pavel je jeden z mých nejdůležitějších přátel, naše kamarádství trvá mnoho, mnoho let. Když ještě byl ředitelem ve zdejším muzeu, tak mě také pozval a připravil koncert. Je to úžasný člověk,“ popsal dlouholeté přátelství s bubeníkem Pavlem Plánkou zpěvák Daniel Hůlka.
Podobně se vyjádřil i  skladatel, režisér, zpěvák a  člen vokálního kvarteta 4TETu Jiří Škorpík. „Mám podobný názor, Pavel Plánka je opravdu jedinečný. Takže jsme mu rád pomohl, tedy i celému městu Stříbru. Navíc mám opravdu kladný vztah k církvi,“ vysvětlil Jiří Škorpík.
Pavel Plánka sice žije v Praze, ale stále se rád do Stříbra vrací. „Mám tam takové své zázemí pro chvíle odpočinku, je to prostě ten můj domov. Proto, když je potřeba, pomohu,“ řekla s úsměvem Pavel Plánka.
Na akci v kostele byla také stříbrská Josefína Synáčová. „Byl to nádherný koncert. Myslím, že každý by měl v podobných situacích pomáhat,“ myslí si posluchačka.
Oprav se časem dočkají i další zvony. Zatím jde jen o první etapu, farnost chce nejdříve zprovoznit nefunkční nejstarší zvon a v další etapě dojde na očištění a ošetření všech tří zvonů, aby se v dobrém stavu zachovaly pro příští generace. Ostatně i do věže se lze v rámci muzejní prohlídek podívat a vystoupat vzhůru 144 schodů na vyhlídkový ochoz ve výši 32 metrů.
Celé rozhovory s účinkujícími vám přineseme později.