Sítě do oken, netopýři se schovávají do bytů

3 srpna, 2022|Posted in: Články, Obecné, Zvířata

TISKOVÁ ZPRÁVA DES OP
Záchranná stanice živočichů Plzeň

Netopýří výstraha trvá!
Celkem 51 živých a 6 uhynulých netopýrů hvízdavých jsme dnes zajistili v aktuálně nevyužívané kanceláři budovy Magistrátu města Plzně. V pondělí otevřená ventilačka činžovního domu přilákala netopýry pohybující se ve vnitrobloku ulic Jagellonská, Škroupova, Americká, Resslova.

Výskyt netopýrů hvízdavých je teď ale po celém městě, a to od historického jádra až po okrajové části, parky a zeleň. Plzeň je na hlavní tahové trase a odjakživa zastávkou pro stovky až tisíce těchto jinak užitečných a létajících savců. Teplejší prostředí ve městě, spolu s pouličním osvětlením, hmyzem jakožto potravou a pěti řekami je pro migrující netopýry důležitou zastávkou. Proto větráte-li, jedete na dovolenou, nebudete doma, či máte otevřenou třeba jen větrážku, zcela určitě byste měli mít ve vlastním zájmu teď a minimálně po dobu následujících tří až čtyř týdnů v oknech síta proti hmyzu. Důležitá je totiž prevence než pak nákladné složité a drahé odstraňování následků! Na tento problém upozorňujeme již několik let stále dokola, dnes dáváme výstrahu už pro celé území města, i když lokality, domy, budovy se každý rok notoricky opakují, majitelé či nájemníci jsou nepoučitelní!

Své o tom ví i pracovníci údržby budov MMP, kteří dnes museli kvůli necelým šesti desítkám netopýrů hvízdavých rozebrat téměř celou kancelář a odchytem strávili v několika lidech dvě docela krušné hodiny! A to 57 netopýrů je oproti 300 až 500 jedinců relativně legrace!

Karel Makoň
Dobrovolný ekologický spolek – ochrana ptactva
Záchranná stanice živočichů Plzeň
*