Tip na výlet – Vydejte se podívat na bývalé mlýny u Šipína

19 srpna, 2022|Posted in: Články, Obecné, Tip na výlet

Dudákovský mlýn najdete nedaleko soutoku Hadovky a Úterského potoka, a je výchozím místem Naučné stezky Šipín, která má sedm zastavení a měří sedm kilometrů. Na stezce uvidíte soutok Hadovky a Úterského potoka, starý most, zříceninu hradu Gutštejna, Bezemínské hradiště, Šipín a jeho dominantu – kostel sv. Barbory.

*

Poslechněte si reportáž zde: Dudákovský mlýn

*

Průvodce Jiří Bízek

Podle dohledaných pramenů byl původním majitelem jistý pan Dudak, jde prý o německé jméno. „Mlýn je jeden z mnoha. Zde na Úterském potoce a v okolí jsou pozůstatky dalších – například Cukrův mlýn, Hlaváčkův, Žižkův, Barvírna, Starý mlýn a řada dalších,“ říká průvodce, fotograf a kronikář Jiří Bízek, s tím, že mlýn sice nejdříve sloužil ke mletí obilí, jeho konečnou prací ale bylo řezání dřeva z lesa.

Většinu mlýnů ale postihl podobný osud, zchátraly a na některých místech byste těžko odhadli, k čemu nalezené ruiny dříve sloužily, jakou stavbou byly. Dnes jsou víceméně parcelami pro rekreaci. „Dudákovský mlýn byl po válce ve vlastnictví lesů, teď je v soukromých rukou a zdá se, že si to tady někdo chce trochu zvelebit, tedy na pohled tu probíhá nějaká činnost. Takže je možné, že zde bude místo určené k rekreaci. Co se týče dalších mlýnů, ty prostě zarůstají vegetací. Například nedaleko je zbrojní hamr, který kdysi sloužil jako kovárna, takže tam voda poháněla velká strojová kladiva, takzvané buchary,“ dodává Jiří Bízek.

Celá reportáž je k náslechu zde: REPORTÁŽ ČRO PLZEN

.