SKLÁŘI Z ANNÍNSKA V MUZEU!

19 února, 2018|Posted in: Domácí dílna, Obecné, PRO ŽENY

V neděli odpoledne se v černošínském muzeu konala přednáška s promítáním o historii i současnosti skláren z annínského údolí. O životě sklářů, jejich umění a úspěších přijel vyprávět tamní rodák, průvodce a redaktor Lukáš Milota. Přivezl s sebou také výrobky ze skláren, skleněné korunovační klenoty sklářské královny, fotografie, dokonce i krásný historický ruční stroj na broušení skla. „Annín je krásným malebným místem. Sklárna k němu odjakživa patřila. A my jsme rádi, že se výroba u nás udržela a nejen sklo brousíme, ale také vyrábíme. A ne jen na jednom místě, ale rovnou na dvou. Máme tam sklárnu Annín, kde mohou zájemci vidět  ukázky zušlechťování skla, je tam i muzeum a prodejna. Na druhé straně obce je pak Rajský Dvůr, to je brusírna skla. I tam je krásná galerie a prodejna. Ostatně, kdo by měl zájem, může se  za námi vydat 24. března. Máme tam akci pod názvem Po stopách annínských sklářů, kde je na programu právě prohlídka obou skláren, kostela na Mouřenci a také hrobky rodiny Schmidů,“ uvedl Lukáš Milota.
Na přednášku nepřišli jen Černošínští, ale přijeli i přespolní. Někteří dokonce obětovali program u nich doma, jako například manželé Jarmila a Vladislav Mikolevovi z Plané u Mariánských Lázní. „U nás je zrovna dnes pravidelné taneční odpoledne, na které rádi chodíme a koná se jen jednou měsíčně. Bylo to dilema. Ale nakonec jsme se rozhodli jít sem, do Černošína a rozhodně nelitujeme! Strašně moc se nám beseda líbila, navíc jsme už také v Anníně byli jako turisté. Ještě jsme si prohlédli zdejší muzeum, je také moc pěkné. Takže vlastně díky Deníku, protože jinak bychom o této akci nevěděli, ale jako pravidelní čtenáři jsme na to narazili,“ usmívali se návštěvníci z Plané.
Závěrem si lidé připili na zdar výstavy šampaňským a prohlédli expozici.
Zajímavá výstava annínského skla potrvá v černošínském muzeu do 15. března 2018 a bude otevřena denně od 10 do 16 hodin.
Annínská sklárna hledá jednoho šikovného skláře! Kdybyste o někom věděli, kontakt je u mě! 🙂
MarS