HAMELIKA – ROZHLEDNA NAD LÁZEŇSKÝM MĚSTEM

Březen 4, 2018|Posted in: Obecné

Pěkná zima, mrzne, ale svítí sluníčko, sníh křupe pod nohami. Nad sjezdovkou v Mariánských Lázní padají umělé vytvořené vločky sněhu, aby správně doplnily lyžařskou trať.
Na kopec jsme se s kamarádkou vydala směrem od hotelu Krakonoš , podél parku s miniaturami hradů a zámků. Cílem nebyla sjezdovka, ale krásná kamenná stavba – rozhledna Hamelika. Je na stejnojmenném vrchu a jeho výše je 723 metrů. Kopec je v tepelské vrchovině a je takovým skoro mezníkem  Slavkovského lesa a Podčeskoleskou pahorkatinou.
Stavba je velmi krásná, rozhledna má kruhový základ a ve zlatavém slunci vypadala jako pohádkový hrad z kreslených filmů. Záře sněhu a zlaté paprsky ten první pohled opravdu navíc umocnily.
Stavba rozhledny byla zahájena  v roce 1876 podle plánů architekta Fridricha Zicklera. Válcová věž má výšku dvacet metrů, nahoru vede celkem 120 schodů.  Vyhlídkový ochoz vám nabídne pohled do údolí, kde uvidíte část z lázeňského centra, pokud ochoz budete obcházet, většina pohledů pak skončí v přírodě nad špičkami mohutných stromů, takže vidíte hlavně Slavkovský les, Zelenou Horu a tedy kousek města. Turisté říkají, že když je večerní ticho, tak je prý i slyšet zpívající fontána. No, toto možnost jsem zatím neměla, ale nechám si ji na léto v záloze.
Takže já výlet na Hameliku doporučuji, zatím neznám druhou trasu, ale od Krakonoše je to super lehká cesta. Při cestě uvidíte navíc Park Boheminium, kam se můžete podívat na miniatury hradů a zámků, kolem jsou pastvy pro koně, při odbočení ke sjezdovce je dančí obora. Cestou potkáte i krásný lesní altán.
MarS