PŘEDNÁŠEL O KAVKAZU, MEDVĚDECH I NÁHODÁCH

Březen 19, 2018|Posted in: Obecné

Přednáška o cestě po Gruzii s promítáním se konala v sobotu večer v černošínském muzeu. Vyprávět o krásách kavkazské přírody a životě tamních lidí přijel Dalibor Bartoš z Plané. O přednášku byl zájem, přijeli lidé ze širokého okolí, Kladrub, Stříbra, Tachova, Plané, Mariánských Lázní, Halže, Lomničky, Pavlovic, takže přespolní byli hlavním publikem. „Takové publikum jsem ani neočekával, moc mile mě to překvapilo, navíc byli všichni aktivní, zajímali se, ptali se, nakonec byla beseda dvakrát delší, než jsme původně plánovali,“ uvedl Bartoš.
Ten cestu se svými přáteli absolvoval vloni v září a po vysokých horách ujeli na kolech kolem šesti set kilometrů a nastoupali 10 000 metrů.“Občas se nám i povedlo stopnout nějaké vozidlo, co nás s koly vzalo. Spalo se všude možně, jen z medvědů jsme trochu měli obavy. Chtěli jsme poznat tamní svět a kulturu, jak tak lidé žijí. Naplánovali jsme si i výlet na jeden z nejvyšších průsmyků Abano, který leží na velkém Kavkazu s nadmořskou výškou 2920 metrů a k vesnici Omalo, kam se lze dostat jenom v letních měsících. V zimě je průsmyk pro nesjízdnost uzavřen a dostat se do horských vesniček lze opravdu jenom vrtulníkem. Silnice vedoucí na průsmyk a do Omala je považována za jednu z nejnebezpečnějších cest světa, a to pro neustálé sesuvy půd, pro vysokohorské prostředí. Cesta vede po úbočí strmých kopců a průjezdná jenom pro jedno auto. A pak jsme se také chtěli podívat se k nejvyšší hoře Gruzie Kazbek. Vše nám krásně vyšlo a já jsem i hrdý na výstup k ledovci pod Kazbekem do výše 4000 metrů,“ uvedl Dalibor Bartoš z Plané.
Z Halže se přijeli podívat manželé Kočandrlovi. „Teda Borek je borec, musím říci. Co všechno zvládl, to je úžasné. Pro nás to byla velmi inspirativní beseda. Sama nevím, zda bych si na podobnou akci troufla, možná v dobré menší partě ano. Chválím nejenom Borkův přirozený výklad, ale také dobře připravenou přednášku a krásnou expozici v celém muzeu,“ uvedla Jarmila Kočandrlová z Halže.
Ze Stříbra přijela s dcerou Jana Kostolanská. „Byla jsem opravdu unesena, taková výprava. Pan Bartoš je výborný vypravěč. Až se mi zamotala hlava z některých videí, třeba , jak tam jeli po té úzké cestě nad srázem. Úplně mi to připomnělo jeden zážitek z Korsiky, tam jsme jeli také po podobné cestě autobusem a moc jsem se bála, abychom nepotkali další vůz. Děkuji za pěkný večer,“ uvedla Kostolanská.

Výstava fotografií Dalibora Bartoše bude souběžně se sklem z Annínských skláren v černošínském muzeu k vidění denně od 10 do 16 hodin až do 20. dubna 2018.

Foto z besedy : Sihelská

Foto z cesty: Bartoš