VELKÝ ÚSPĚCH STUDENTKY ZE ZÁCHLUMÍ!

Leden 30, 2019|Posted in: Obecné

Střední škola zemědělská a potravinářská, Klatovy slaví obrovský úspěch. Žákyně této školy, Vanessa Kantnerová ze Záchlumí u Stříbra vybojovala na soutěži GASTRO JUNIOR BRNO 2019 BIDFOOD CUP zlatou příčku. Jednalo se o jubilejní 25. ročník soutěže mladých odborníků v oblasti gastronomie – mezinárodní mistrovství České republiky.

Soutěž se konala pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, hejtmana Jihomoravského kraje a prezidenta Asociace kuchařů a cukrářů České republiky (AKC ČR) Miroslava Kubece. Tato prestižní soutěž je vyhlašována s cílem prohloubit odbornou přípravu žáků škol s gastronomickým zaměřením a ověřit si její úroveň. Soutěž zároveň odbornou úroveň jednotlivých škol porovnává. Školy s gastronomickým zaměřením jsou nominovány AKC ČR dle postupového klíče (podle dosažených výsledků z předcházejících soutěží). SŠZP Klatovy byla jediným zástupcem Plzeňského kraje.

Vanessa Kantnerová připravovala ovocný dortík z lehkého smetanového krému doplněný vanilkovou šlehačkou a brusinkovým trojhránkem. Celý proces musela zvládnout za 45 minut.

Na místě musela do výrobku zakomponovat 5 vylosovaných (tajných) surovin a zhotovit přesnou kalkulaci daného restauračního moučníku. Prokázala tím svoji schopnost dobře reagovat na dané podmínky. Hotový výrobek hodnotila komise složená z předních gastronomických odborníků delegovaných AKC ČR.

Vanessa nejen obsadila první místo v této soutěže v kategorii cukrář, ale současně byla nominována také na laureáta přehlídky České ručičky 2019. Jedná se o přehlídku dvacítky učebních oborů, které jsou ohroženy klesajícím zájmem o studium, přestože je jejich společenská potřebnost stále velmi vysoká. Cílem je tolik potřebná popularizace učňovského školství v očích mladých lidí, jejich rodičů, učitelů i široké veřejnosti.

„Největší stres jsem zažila ke konci soutěžního úkolu, kdy mi do konce zbývalo posledních 6 vteřin a já jsem ještě dodělávala výrobek. Vše jsem ale zvládla a nebyla jsem penalizována trestnými body. Při vyhlašování výsledků soutěže jsem si vůbec neuvědomila, jakého úspěchu jsem dosáhla. Později mi došlo, že jsem vlastně NEJLEPŠÍ JUNIORSKÁ CUKRÁŘKA V REPUBLICE,“ shrnula své dojmy Vanessa.

Ing. Vladislav Smolík, ředitel školy, dodává: „Chtěl bych moc poděkovat Vanesse a také učitelce odborného výcviku paní Evě Sedláčkové za skvělou reprezentaci nejen školy, ale i Plzeňského kraje. Za úspěchem je obrovské nasazení obou. Přípravám obětovaly i hodně svého volného času. Osobně jsem se byl na slavnostním vyhlášení v Brně podívat a musím přiznat, že to byl opravdu velice silný zážitek.“

 

.