SVATÝ PROKOP, PATRON ČESKÉ ZEMĚ A OCHRÁNCE HORNÍKŮ

Září 7, 2021|Posted in: Články, Stříbro

V těchto dnech se dostane na světlo světa další publikace o stříbrském hornictví z pera člena Hornického spolku ve Stříbře Karla Neubergera pod názvem Sv. Prokop, patron české země a ochránce stříbrských horníků .

Bohužel křest knihy se již minule nezdařil díky covidové pandemii a nyní rozhodnutím Rady spolku, odložit křest až na konec jara roku 2022. Autor bude, ale přesto publikaci distribuovat. Kniha je ještě obsáhlejší a objemnější než ty minulé. Je to již v pořadí jeho 14 publikace. Opět se v ní doplňují předešlé kapitoly o hornických uniformách, o hornických a hutnických osobnostech, o stříbrských minerálech, o dějinách stříbrského hornictví, zavzpomínají žijící stříbrští horníci a mnoho dalšího. Autor tuto knihu věnuje své manželce Aleně za trvalou celoživotní podporu a pochopení. Kniha s tímto názvem se přímo nabízela z důvodů sochy sv. Prokopa na stříbrském morovém sloupu, jedno z nejstarších důlních děl na Stříbrsku nese název štola sv. Prokopa (k.k. Prokoppi erbstollen) a samozřejmě k tomu se vztahující cech sv. Prokopa, který byl jedním z nejpočetněji zastoupen hornictvem a za vzpomínku stojí připomenutí další významné štoly na řece Úhlavce byla ražena štola sv. Nového Prokopa rovněž s cechem Nového Prokopa. Tolik málo k objasnění názvu knihy.

Autor má již pro příští rok připravenou další knihu pod názvem  Stříbrské rudné hornictví od 12. století do roku 1975. Jak je vidět, autor plně těží z archivních materiálů a při získaných údajích se nelze divit, že má tolik elánu pustit se do vydání další a to již 15 knihy. Kniha bude k dostání ve stříbrskému muzeu a u autora samotného.

Mgr. Alena Neubergerová

členka Hornického spolku ve Stříbře

.

Leave a Reply