ZACHRAŇUJÍ RANĚNÉ NEBO ZBLOUDILÉ V LESÍCH

8 února, 2019|Posted in: Obecné

V Českém a Slavkovském lese pracuje spolek dobrovolníků Záchranné služby Royal Rangers. V zimě se starají například o zraněné běžkaře a turisty, poskytují první pomoc a dopraví zraněného k sanitce, která se nemůže dostat do zasněžených míst. Jak vlastně služba funguje řekla Zuzana Kovandová.

U jakých případů záchranářští dobrovolníci zasahují?

Jen za poslední lednový týden měli několik případů. Například přijali tísňové volání z turistické chaty na Zlatém potoce  u Lesné.  Tam byla zraněná žena v šoku a s poraněním dolních končetin. Na místo vyjela hlídka ze stanoviště Havran. Ta také hledala ztraceného běžkaře. Další hlídka z Kynžvartu zase při pravidelné vyjížďce našla dvě zbloudilé dezorientované ženy. Dá se říct, že hlídky mají pořád co na práci.

Jak vůbec vznikla tahle služba, jde jen o sdružení nebo jsou to profesionálové?

Registrovaný spolek Záchranné služby Royal Rangers rozhodně nenahrazuje profesionální záchranné složky. Jde jen o výpomoc, o kterou se starají dobrovolníci a velmi dobře znají region Českého a Slavkovského lesa. Navíc jsou dobře vybaveni, mají několik sněžných skútrů i kvalitní zdravotnické vybavení. Jejich cílem je pomoct lidem v nouzi a několikrát ročně se všichni účastní různých tematických cvičení. Pomáhají ale i mimo zimní sezonu jako zdravotnická služba při různých kulturních akcích.

A kolik má tento spolek členů?

Spolek vede Tomáš Rusňák a hlavní výjezdový tým má deset členů, při čemž dva jsou vždy v pohotovosti na případný výjezd. Pak je ve spolku ještě kolem třiceti pěti externistů. Ti se  většinou zapojují do různých projektů, kdy drží hlídku jako zdravotnická pomoc při různých venkovních kulturních akcích, nebo také pomáhají při přírodních kalamitách. I tito externisté ale musí absolvovat pravidelný výcvik.

Znamená to, že Záchranná služba Royal Rangers má víc stanovišť?

Ano, přesně tak, když budeme mluvit konkrétně o této výjezdové službě, tak ta je čtyřech místech, na kterých funguje vždy v zimě o víkendech a svátcích. Jedno stanoviště je u lanovky Krakonoš v Mariánských Lázních, druhé výjezdové místo je u rozhledna Havran na Tachovsku. Třetí vzniklo na Slatině u Dyleně. A zatím poslední stanoviště mají záchranáři v obci Lázně Kynžvart.

Audio ČR Plzeň:

https://plzen.rozhlas.cz/spolek-dobrovolnych-zachranaru-pomaha-turistum-a-lyzarum-7752456?fbclid=IwAR0eX1T6lwUkXVcgzatiA9MMm1eV4ixjVEtf8B6cXBN9ccEODJfpuYRGVB8

 

Foto: archiv ZS RR

.